Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości

sobota, 18 grudnia 2021

WYCIECZKA TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZA KLAS IV - VIII

W ramach programu ,, Poznaj Polskę’’ szkoła zaplanowała wycieczkę turystyczno – krajoznawczą w Bieszczady oraz zwiedzanie historycznego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Lublina.

Wycieczka odbyła się 13 – 15 grudnia 2021 r.
Pojechało 50 uczniów oraz 4 opiekunów.

Dzień 1:
Zapora Solińska – jedna z największych atrakcji turystycznych Bieszczad. Po wejściu na zaporę naszym oczom ukazał się piękny widok zalewu i otaczających go gór. Jest to najwyższa betonowa zapora wodna, a także największa budowla hydrotechniczna w Polsce. Ma ona prawie 82 m wysokości i 664 m długości. Dzięki budowie tamy powstał ogromny, sztuczny zbiornik wodny – Jezioro Solińskie, mający powierzchnię 22 m2.
Mimo, że byliśmy tam wieczorem, to fakt, że cała zapora była oświetlona sprawił, że wszyscy uczestnicy wycieczki byli oczarowani tym miejscem

Jezioro Solińskie i Zapora, Solina, podkarpackie.


Dzień 2.:
Drogiego dnia naszej wycieczki udaliśmy się do Komańczy - ostatniego miejsca na mapie Polski, gdzie ks. kard. Stefan Wyszyński był internowany, obserwując po drodze z okien autokaru szczególnie piękne zimowe, o tej porze roku, Bieszczady. Po krótkiej wspinaczce z parkingu spotkała się z nami miła i uśmiechnięta siostra–przewodniczka, która opowiadała ciekawe historie związane z pobytem księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w tym miejscu. Następnie uczniowie przeszli do klasztornego budynku, w którym odwiedzili kaplicę oraz Izbę Pamięci, pełną pamiątek i zdjęć z pobytu Prymasa Polski w Komańczy.

Komańcza-miejsce uwięzienia Prymasa, Komańcza, podkarpackie









Kolejnym etapem naszej wycieczki była podkarpacka Bóbrka i tamtejsze Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.
Uczniowie dowiedzieli się, że wszystko zaczęło się od skromnego farmaceuty – Ignacego Łukasiewicza, który dostrzegł ogromny potencjał w ,,magicznej” cieczy. Zaprojektował lampę naftową, która zrewolucjonizowała dotychczasowe oświetlenie i uciążliwe świece. Dzieci zainteresował fakt, że po dziś dzień w Bóbrce pracuje pięć szybów, w tym jeden z nich ,,Franek”-najstarszy na świecie. . Można nad nim stanąć i poczuć głęboki zapach ropy naftowej. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się piękna apteka Łukasiewicza i wystawa multimedialna.

Bóbrka-najstarsza kopalnia ropy naftowej, Bóbrka, podkarpackie.







Dzień 3:
W środę z samego rana wyruszyliśmy do Sanoka - Muzeum Budownictwa Ludowego. Tam kontynuowaliśmy realizację programu wycieczki. Muzeum, zwane też Parkiem Etnograficznym, należy do największych w Polsce. Uczniowie przechodząc przez Galicyjski Rynek mieli okazję zobaczyć dawny zakład fryzjerski, stolarnię, miejsce pracy zegarmistrza, urząd gminy, urząd pocztowy i aptekę. Poza rynkiem uczniowie odwiedzili dawną szkołę, kuźnię przywiezioną do skansenu z sąsiadującego z Połomią Wyżnego, remizę strażacką, cerkiew oraz domy bogatych i biednych mieszkańców Pogórza Bieszczadzkiego i Karpat

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Sanok, podkarpackie.







Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Lublina. Historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny Lublina obejmuje Wzgórze Zamkowe, Wzgórze Staromiejskie oraz fragment układu przestrzennego poza niezachowanymi murami miejskimi integralnie przynależącego do najstarszej części miasta.
Uczniowie dowiedzieli się też, że 16 maja 2007r. zespół architektoniczno-urbanistyczny lubelskiego Starego Miasta został wpisany na listę pomników historii.
Lublin-historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny, Lublin, lubelskie.


Podczas zwiedzania i słuchania ciekawych opowieści przewodnika nie zabrakło również licznych sesji fotograficznych na tle świątecznych iluminacji.




Katarzyna Marciszka
Jolanta Mróz
Małgorzata Walasek
Tomasz Łukasiak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz