Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości

wtorek, 7 kwietnia 2020

Dzień świętego Patryka




17 marca wszyscy stają się nieco irlandzcy. Pomimo że dzień świętego Patryka jest wolny od pracy tylko w kilku miejscach na świecie: Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Funlandii i Montserrat, święto obchodzone jest na całym globie. Poznajcie kilka ciekawostek na jego temat:

1. dawno, dawno temu…

Św. Patryk jest najbardziej znanym patronem Irlandii. Legenda głosi, że sprowadził chrześcijaństwo na wyspę, spopularyzował koniczynę i uwolnił Irlandię od węży. 17 marca uznawane jest za datę śmierci świętego i obchodzone jest w Irlandii od około 1500 lat.

2. wypijmy za święto państwowe!

Oficjalnie Irlandia zaczęła obchodzić dzień św. Patryka w 1903 r. A ponieważ kraj jest w większości katolicki, a świętego Patryka zazwyczaj wypada w Wielki Post, w przeszłości obchodzono go w cichej, nabożnej atmosferze. W latach sześćdziesiątych weszło prawo zezwalające na otwarcie pubów na Św. Paddiego (nigdy nie nazywaj go dniem św. Pattiego!).

3. Święty patron zwany kiedyś maewyn

Św. Patryk nie był Irlandczykiem o imieniu Patryk. Urodził się jako Maewyn Succat i był Brytyjczykiem. Legenda głosi, że będąc nastolatkiem został sprzedany do niewoli w Irlandii, nawrócił się, uciekł z powrotem do Anglii, został księdzem i zaczął nawracać pogańskich Celtów na chrześcijaństwo.

4. uwolnienie od węży

Zgodnie z legendą, św. Patryk wytępił wszystkie węże. Biolodzy natomiast twierdzą, że w Irlandii nigdy nie było żadnych węży. By wyjść dyplomatycznie z sytuacji, przyjęło się, że węże są metaforą pogaństwa, od którego święty uwolnił wyspę.

5. popularność koniczyny

Mówi się, że św. Patryk przy pomocy koniczyny, wyjaśnił jedność Trójcy Przenajświętszej (Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty), Celtowie wierzyli, że każdy listek koniczyny ma znaczenie, więc użycie rośliny do nauki o religii był trafionym pomysłem. Św. Patryk założył kilka kościołów, szkół i klasztorów, a koniczyna stała się powszechnie znanym symbolem.

6. zielono mi

Zieleń wylewa się na ulice: włosy, ubranie, a nawet jedzenie jest zielone. Nie mówimy o szpinaku, a o bajglach, naleśnikach i piwie. Jeśli tylko użyjesz zielonego barwnika, możesz serwować jedzenie w dzień św. Patryka. Zielony szał nie kończy się na talerzu: rzeki, pomniki, a nawet resorty narciarskie są zielone. Wszystko po to, by uczcić pamięć świętego.

7. zielony stał się nowym niebieskim

Pomimo faktu, że wszystko staje się zielone, św. Patryk osobiście wolał niebieski, co można zobaczyć na starych irlandzkich flagach. Podczas Rewolucji Irlandzkiej w 1798 r. koniczyna i kolor zielony stały się symbolami narodowymi i tak też pozostało.

8. wybierz się na paradę

Poza piciem i ubieraniem się na zielono, wzięcie udziału w paradzie jest idealnym sposobem na świętowanie Dnia Św. Patryka. Co ciekawe, największe parady odbywają się poza granicami Irlandii, gdyż irlandzcy emigranci bardzo poważnie traktują święto.

9. mniam, mniam, mniam

Peklowana wołowina z kapustą to klasyczne danie serwowane w Dzień Św. Patryka, które idealne komponuje się z piwem. Nie ma znaczenia, że potrawa została „stworzona” przez irlandzkich imigrantów w Nowym Jorku. To wyjaśnia dlaczego w Stanach około 13 megaton wołowiny i megatona kapusty produkowane są na czas święta.

Źródło: https://www.ef.pl/



Uczniowie naszej szkoły wykonali prace związane z Dniem Świętego Patryka. Zapraszamy do oglądania:









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz