Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości

poniedziałek, 11 kwietnia 2016

,,Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości’’

,,Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń
szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości’’

Taki tytuł nosi projekt edukacyjny organizowany przez Kancelarię sejmu RP, w którym biorą udział uczniowie Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Kłoczewie. W ramach tego projektu jeden z zespołów uczniowskich w składzie : Alicja Koszara i Weronika Mróz zajął się popularyzacją wiedzy o tragedii jaka rozegrała się w rodzinie Majków z Wylezina. Zdarzenie dotyczy zabójstwa przez Niemców dwóch synów kowala - Jana i Mariana Majków.

Jan Majek urodził się w 1916r. W 1939r. brał czynny udział w wojnie obronnej. Został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Rzeszy. Pracował tam w fabryce jako przymusowy robotnik. Po dwóch latach uciekł i wrócił do rodzinnego Wylezina. Razem z bratem Marianem , który był młodszy ( urodził się w 1921r.) prowadzili kuźnię i wstąpili w szeregi Batalionów Chłopskich. Ich głównym zadaniem było naprawianie i dorabianie metalowych elementów broni. Niemieccy żołnierze w dniu 13 marca 1944r. przybyli do domu Majków i przeprowadzili rewizję w poszukiwaniu broni. Obydwaj mężczyźni zostali zaprowadzeni do kuźni , gdzie poddano ich torturom i szczuto psem. Bracia Marian i Jan zostali zastrzeleni. Egzekucji dokonał oddział niemieckiej żandarmerii dowodzony przez Petersona.

Ciała zamordowanych synów kowala spoczywają na cmentarzu parafialnym w Kłoczewie. Żaden z nich nie założył rodziny, nie pozostawił po sobie potomstwa. To od nas zależy, czy pamięć o nich przetrwa. 

Alicja Koszara i Weronika Mróz z klasy 3b

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz