SPOTKANIE IV
ZAWÓD: ARTYSTA MALARZ
Warsztaty malarskie prowadzone przez panią Wioletę Rzążewską
Pierwsze spotkanie z kreską
Przygotowanie warsztatu pracy
Przygotowanie elementów martwej natury
Praca wre...
Najpierw poszukiwanie proporcji
Kilka praktycznych wskazówek
Marysia i jej dzieło
Omówienie przez malarkę dzieła Weroniki
Tak narysował Dawid
Prezentacja wytworów
Uwagi końcowe
Podsumowanie warsztatów
Pamiątkowe zdjęcie z malarką
Młodzi artyści i ich dzieła
ARTYSTA MALARZ
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Malarz to osoba, która zajmuje się twórczością artystyczną polegającą na malowaniu obrazów, rysunków.
Istnieje wiele technik i stylów malarskich. Artysta przystępując do pracy, stwarza koncepcję tego, co zamierza namalować. Obraz ma być wypowiedzią artysty, w której zawiera swoje przemyślenia, emocje, wiedzę i doświadczenie oraz stosunek do świata. Malarz przed stworzeniem obrazu przygotowuje szkice wstępne, korzysta też z technik fotograficznych, komputera (np. stosując technikę wyklejanki, używa fragmentów zdjęć).
WYMAGANIA
Nie wymaga się od malarza formalnego wykształcenia. Najważniejszą kwestią w tym zawodzie jest talent plastyczny. Istnieją malarze, którzy zdobyli popularność i uznanie w zawodzie mając zupełnie inne wykształcenie niż plastyczne lub nie mając żadnego. Jednak, mile widziane są studia, gdyż kształtują wiedzę i technikę artysty oraz dają kontakty ze środowiskiem artystycznym. Natomiast malarz, który zamierza pracować dydaktycznie, powinien legitymować się dyplomem wyższej uczelni. Tylko wtedy może uczyć w średniej lub wyższej szkole plastycznej lub zajmować się grupą amatorów. Malarz jako przedstawiciel zawodu artystycznego powinien mieć różnorodne zainteresowania i wszechstronną wiedzę.
Osoba ta powinna się cechować: cierpliwością, samokontrolą, uporem, wyczuciem koloru, zmysłem estetycznym, spostrzegawczością, błyskotliwością reakcji i umiejętnością syntetycznego myślenia.
WARUNKI PRACY
Miejsce pracy jest pracownia lub plener. Malarz pracuje samodzielnie. Od początku do końca sam tworzy swoje dzieło. Często pracuje w osamotnieniu, aby skupić się nad powstającym dziełem. Malarze pracujący, np. w galerii lub w szkole, ucząc rysunku, mają duży kontakt z ludźmi. Nie można określić czasu pracy malarza, bo każdy artysta tworzy indywidualnie. W tej pracy liczy się efekt końcowy. Malarz używa przedmiotów ułatwiających mu pracę, m. in. różne sztalugi, kasety z farbami, pędzle, olej lniany i terpentynę, szkicownik, węgiel, tusz, różnorakie ołówki, materiały do gruntowania płótna.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Malarz może być zatrudniony, np.: jako wykładowca, instruktor w domu kultury, w galerii, muzeum lub sam w domowej pracowni tworzy obrazy i sprzedaje.
ZAROBKI
Malarz największe zarobki może osiągnąć sprzedając swoje obrazy. Malarz zatrudniony na stanowisku dydaktycznym osiąga zarobki na poziomie nauczycieli.
Opracowała: Mariola Mróz
Bardzo fajnie, że takie warsztaty są organizowane dla młodzieży. Pozwolą one rozwinąć pasję, które będą miały wpływ na wybór zawodu. Mogą również poprawić ich kreatywność oraz współpracę w grupach. Najlepiej się uczy poprzez praktykę niż teorię.
OdpowiedzUsuń