Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości

środa, 13 stycznia 2016

Zawód z pasją - warsztaty, spotkania uczniów klasy 3a z ciekawymi ludźmi różnych profesji - spotkanie I

SPOTKANIE I 

ZAWÓD: PSYCHOLOG,  PSYCHOTERAPEUTA 

Spotkanie warsztatowe z psychologiem i psychoterapeutą - panią Urszulą Siwek 

 Wyjaśnianie pojęć: psycholog, psychoterapeuta

Uczniowie oglądają prezentację
dotyczącą zawodu lekarza PSYCHIATRY, PSYCHOLOGA i PSYCHOTERAPEUTY.


Czym zajmuje się psychiatria?
Psychiatria jest gałęzią medycyny, która zajmuje się szeroko pojętymi zaburzeniami psychicznymi człowieka, ich przyczynami, uwarunkowaniami, objawami, przebiegiem leczeniem. Psychiatra jest lekarzem, czyli osobą, która ukończyła studia medyczne i posiada ogólną wiedzę lekarską.
Psychiatria zaś jest wybraną przez niego dziedziną medycyny, w której się specjalizuje, dlatego w centrum jego zainteresowań znajduje się diagnozowanie i leczenie zaburzeń i chorób psychicznych.

Czym się różni psycholog, psychoterapeuta, psychiatra?
Często w swojej pracy, ale też w rozmowach z ludźmi jestem pytana czym różni się psycholog, psychoterapeuta, psychiatra?
To co ich łączy: wszyscy zajmują się zdrowiem psychicznym.
Psycholog- wg definicji,, osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej”.
Psycholog po ukończeniu studiów psychologicznych zajmuje się poradnictwem, opiniowaniem , przeprowadza badania psychologiczne, kieruje na psychoterapię. Bardzo często pracuję też w wielu obszarach nie związanych ściśle ze zdrowiem psychicznym np. rekrutacją , szkoleniami.
Psychoterapeuta- zajmuję się udzielaniem profesjonalnej pomocy osobom doświadczającym różnych trudności psychologicznych tzn.: nadmiernego lęku, depresji, zaburzeń odżywiania, myśli natrętnych i in.
Psychoterapeuta może ale nie musi być psychologiem. Musi natomiast ukończyć 4 szkolenie przygotowujące go do zawodu psychoterapeuty. Są różne szkoły psychoterapii np. Poznawczo-behawioralna, Humanistyczna, Psychoanalityczna, Systemowa które różnią się od siebie podejściem do przyczyn problemów pacjentów i sposobami leczenia.
Psychiatra jest natomiast lekarzem medycyny, który zrobił specjalizację z psychiatrii. Zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem farmakologicznym, kieruje na psychoterapię.

Pani psycholog podaje zestaw praktycznych ćwiczeń dotyczących walki ze stresem

Wyjaśnia, skąd bierze się stres, jakie są skutki życia w ciągłym stresie.


Co teraz możesz zrobić, żeby zostać psychologiem?

- Myślę, że najpierw powinieneś odpowiedzieć sobie, dlaczego chcesz nim zostać i czy zostanie psychologiem spełni Twoje oczekiwania.
- Następnie zastanów się jaka dziedzina psychologii interesuje Cię najbardziej, gdzie widziałbyś siebie potem w pracy, a następnie sprawdź na poszczególnych uczelniach, która z nich gwarantuje specjalizację w tym zakresie.
- Ważne jest również to, abyś sprawdził z jakich przedmiotów maturalnych są brane pod uwagę oceny w procesie rekrutacji na studia i poszukać takiej szkoły średniej, która pozwoli Ci się odpowiednio do tego przygotować.
- Jeśli masz możliwość spotkaj się z kimś kto już jest psychologiem lub kimś kto studiuje psychologię i zadaj mu nurtujące Cię pytania.

Co będziesz musiał zrobić później?
Gdy już zdecydujesz się, że to psychologia. Musisz zdać maturę, wybrać uczelnię na której chcesz studiować i skończyć pięcioletnie studia, po których nadal należy uzupełniać wiedzę i poszerzać umiejętności.

Gdzie może pracować psycholog?
Istnieje wiele miejsc, w których obecnie zatrudniani są psycholodzy. Poniżej podaję dziedziny psychologii i miejsca pracy związane z tą dziedziną. Trzeba pamiętać o tym, że w niektórych miejscach mogą pracować ludzie po różnych specjalizacjach. Zdarza się też tak, że wykonywana przez psychologa praca nie pokrywa się ze specjalizacją ukończoną w trakcie studiów, a bardziej wiąże się z jego zainteresowaniami i później zdobytym doświadczeniem czy realizowanym doszkalaniem.

- psychologia wychowawcza – dotyczy głównie dzieci młodzieży, osoby po tej specjalizacji mogą znaleźć pracę w szkołach, poradniach psychologiczno – pedagogicznych, domach dziecka itp.
- psychologia rozwojowa – w zależności od okresu, który nas interesuje. Na pewno w miejscach podanych powyżej, ale także jeżeli interesujemy się i lubimy pracę z osobami starszymi w domach pomocy społecznej
- psychologia kliniczna – szpitale psychiatryczne, poradnie zdrowia psychicznego, ośrodki terapeutyczne
- psychoterapia – tu należy pamiętać, że trzeba jeszcze skończyć dodatkowe kursy czy studia podyplomowe, podobne miejsca jak w przypadku psychologii klinicznej
- psychologia biznesu – firmy, zakłady pracy
- psychologia penitencjarna – więzienia
- psychologia reklamy – agencje reklamowe
- psychologia sądowa – ośrodki diagnostyczno - konsultacyjne
- psychologia transportu – ośrodki badania kierowców
- psychologia terapii uzależnień – punkty konsultacyjne, ośrodki i poradnie leczenia uzależnień

 Zorganizowała i opracowała: Mariola Mróz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz