Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości

środa, 13 kwietnia 2022

Katyń... ocalić od zapomnienia

W 2007 r .Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym samym roku zrodziła się idea upamiętnienia ofiar NKWD poprzez sadzenie Dębów Pamięci. Tak powstał program edukacyjny „Katyń... ocalić od zapomnienia", który zyskał dużą popularność i w znaczący sposób przyczynił się do zachowania i przekazywania pamięci o znanych i nieznanych Obywatelach państwa polskiego. O niemal 22 tysiącach osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje czy Bykowni. 
Przed szkołami w Polsce zasadzone zostały liczne dęby w myśl zasady - JEDEN DĄB, JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ, a współcześni uczniowie stali się w ten sposób ważnym ogniwem w łańcuchu pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Ten wyjątkowy łańcuch nie może zostać przerwany; naszym wspólnym obowiązkiem jest kształtowanie w młodym pokoleniu miłości do Ojczyzny w oparciu o wiedzę historyczną i doświadczenie minionych pokoleń.

Dziś my jesteśmy takim ogniwem w łańcuchu pokoleń upamiętniając postać zamordowanego w Katyniu Aleksandra Franciszka Tudka  - absolwenta sekcji prawniczej Wydziału Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 1927-1932; prawnika, sędziego Sądu Grodzkiego w Bereźnem; urodzonego 01.04.1907 r. w Trąbkach w powiecie garwolińskim, zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w 1940 roku.

Słowa Wójta Gminy Kłoczew - Zenona Stefanowskiego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz