Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości

poniedziałek, 17 września 2018

Na pokazach z fizyki i chemii

Uczniowie Szkoły Podstawowej z klasy 7A i 7B wzięli udział w pokazach z fizyki i z chemii, które odbyły się na terenie Instytutu Fizyki i wydziału chemii UMCS w Lublinie.

Były to 59. pokazy z fizyki na których prezentowano:
· Fizykę zabawek
· Błękitną planetę
· Fizykę latania
· Światło i oko

Prezentowano doświadczenia dotyczące lecących samolotów oraz praw jakie rządzą , pacyfistyczny najnowszy karabin pneumatyczny, prawo Bernouliego, paradoksy aerodynamiczne.


Słońce wytwarza około 4 milionów masy energii na skutek reakcji termojądrowych, odległość 150 milionów km Słońca od Ziemi światło pokonuje w 8 min., prezentowane były ruchome piaski, gdzie ziarenka piasku zachowują się jak ciecz Newtonowska, miraż dolny i górny oraz rzadko spotykany miraż podwójny. Oglądaliśmy jak powstaje tęcza oraz dowiedzieliśmy się, że Ziemia wykonując ruch obrotowy spłaszcza się na biegunach, tworząc geoidę obrotową.

Zaprezentowano także zjawisko konwekcji oraz zależności od czego zależy szybkość zjawiska konwekcji, na podstawie tego zjawiska wyjaśniono trzęsienia ziemi.

Po czym przeszliśmy na drugą aulę akademicką, gdzie zaprezentowano zabawki z ukrytym środkiem ciężkości, kalejdoskop, bańki mydlane oraz napięcie powierzchniowe, nurek Kartezjusza, następnie obejrzeliśmy doświadczenia z optyki: widmo światła białego, różnego rodzaju żarówki, jakie wysyłają promieniowanie, zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia w światłowodzie, efekt stroboskopowy, iluzje oraz wady wzroku ( dalekowzroczność i krótkowzroczność) jak również metody korekty tych wad.














O godz. 15.30 zaczęły się pokazy z chemii, gdzie oglądaliśmy:
· Reakcje strąceniowe
· Pasta dla słonia
· Reakcje egz- i endoenergetyczne
· Reakcje z ciekłym azotem
· Reakcje miedzi z kwasem azotowym (V)
· Otrzymywanie wodoru w aparacie Kippa
· Wybuchowe spalanie wodoru
· Szybki Bill







Po zakończonych pokazach wróciliśmy do domu około 18.
Mariola Jeżewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz