Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości

sobota, 27 września 2014

VI TURNIEJU TENISA STOŁOWEGO Z CYKLU GRAND PRIX LZS-2014


KOMUNIKAT Z VI TURNIEJU TENISA STOŁOWEGO Z CYKLU GRAND PRIX LZS-2014 ROZEGRANEGO W KŁOCZEWIE 27.09.2014r.

Tenisiści stołowi Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe wznowili rozgrywki tenisa stołowego z cyklu Grand Prix LZS 2014 r. VI Turniej z tego cyklu został rozegrany w pięknej, nowej hali sportowej przy Zespole Szkół w Kłoczewie. Patronat nad turniejem objął Wójt Gminy Kłoczew Zenon Stefanowski. Przybyłych uczestników zawodów serdecznie powitał dyrektor Zespołu Szkół w Kłoczewie Antoni Całka. W zawodach, które przebiegały w miłej, gościnnej atmosferze wzięło udział 90 uczestników z 18 klubów województwa lubelskiego, wygrywali przeważnie faworyci. Dużą niespodzianka zawodów było zwycięstwo mieszkanki Kłoczewa w kategorii seniorek Kamili Głodek, która reprezentuje obecnie Arkę Ryki. Zdobywcy czołowych lokat otrzymali pamiątkowe puchary ufundowane przez wójta gminy, który osobiście dokonał ich wręczenia. Wszyscy zawodnicy oraz ich opiekunowie zostali poczęstowani smacznym obiadem. Następny turniej Grand Prix LZS będzie rozegrany 25 października w Piaskach.

Komisja Sędziowska:
Leon Filipek
Mariusz Baranowski









piątek, 26 września 2014

75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego


Dziś w naszej szkole odbył się apel upamiętniający 75 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Apel przypominał o dziejach Polski w okresie II wojny światowej, o ludziach, którzy walczyli o naszą Ojczyznę. Miliony ludzi poległo za nasz kraj, wiele dzieci musiało się wychowywać bez rodziców.

Tysiące polskich żołnierzy zostało umieszczonych w niemieckich obozach koncentracyjnych czy wywiezionych w głąb ZSRR , gdzie przetrzymywano ich w nieludzkich warunkach, zmuszając do niewolniczej pracy. Tylko nieliczni wrócili do domu.
Ci, którzy zostali w kraju tworzyli struktury państwa podziemnego, które było fenomenem na skalę światową. Walczyli, ciągle mieli nadzieję, że przyjdą lepsze czasy.

Winniśmy im wszystkim szacunek i pamięć. Stąd pomysł przeprowadzenia akcji pod hasłem „My z niego wszyscy ”, która polega na odszukiwaniu i porządkowaniu grobów ofiar II wojny światowej znajdujących się w najbliższej okolicy.
Akcja prowadzona jest przez nauczycieli historii kłoczewskiej szkoły – p. Teresę Polak i p. Agnieszkę Pułtorak do końca września 2014r. i cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczniów.

Klaudia Kania ucz.kl.III





czwartek, 25 września 2014

Pokazy z fizyki i chemii

Dziś gimnazjaliści mieli możliwość zobaczyć i doświadczyć innej fizyki i chemii w czasie pokazów na UMCS w Lublinie.

Najpierw była chemia - kolorowa i ciekawa.
Obejrzeliśmy zmianę barwy roztworów, zachowanie kwiatu goździka w atmosferze dwutlenku siarki i amoniaku, babkę chemiczną, z której zrobił się murzynek chemiczny. Ciekawe były doświadczenia z ciekłym azotem oraz strzelający cukier - każdy by chciał taki kupić, ale gdzie?







Potem obejrzeliśmy doświadczenia z fizyki. m.in. poprzez zabawę do praw fizyki. Jeździliśmy poduszkowcem, potem były doświadczenia dotyczące ruchu drgającego i fal, gdzie obserwowaliśmy od czego zależy częstotliwość i okres drgań, strzałki, węzły i długość fali.
Jako ostatnie obejrzeliśmy doświadczenia z termodynamiki... zrobiło się ciepło i wzrosła temperatura, ale bimetal zrobił swoje ;)








środa, 24 września 2014

XI Lubelski Festiwal Nauki w Puławach

Młodzież z klasy VIa uczestniczyła w projektach organizowanych przez Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
Uczniowie wysłuchali i obejrzeli prezentację "Grzyby Piękne i Bestie", z której poznali różnorodność świata grzybów i ich znaczenie w przyrodzie.


Następnie wzięli udział w zajęciach praktycznych w laboratorium mikrobiologicznym, gdzie obejrzeli wyposażenie laboratorium oraz przygotowywali i oglądali preparaty z grzybów i bakterii. Niektórzy samodzielnie przygotowywali preparaty, wykonując odcisk palca na pożywce płytkowej, w której panie laborantki wyhodują kolonie bakterii zamieszkujących nasze dłonie i prześlą drogą mailową ich zdjęcia.





Ostatnim projektem, w którym braliśmy udział była wizyta w stacji meteorologicznej, gdzie poznaliśmy wyposażenie i codzienną pracę meteorologa.


Poza zajęciami festiwalowymi uczniowie obejrzeli film "Wakacje Mikołajka" oraz zaspokoili swój głód w restauracji McDonald.
W.Duczek

wtorek, 9 września 2014

Pielgrzymka do Woli Gułowskiej

Ksiądz Paweł Smarz zaprosił uczniów do udziału w pielgrzymce pieszej do Sanktuarium Maryjnego w Woli Gułowskiej.
Zgłosiło się 80 uczniów z klas 1-3 gimnazjum i klas 6. szkoły podstawowej.

Pielgrzymka wyruszyła o 8:30.

W Czernicu do grupy dołączyła grupa uczniów z tamtejszej szkoły oraz ze szkoły podstawowej w Kawęczynie.

W trakcie pielgrzymki wspólnie modliliśmy się, śpiewaliśmy, aby droga wydawała się lżejszą.



Na miejsce dotarliśmy około 15:00.



Na miejscu powitał nas Ksiądz Kanonik Andrzej Olszewski, który odprawił dla nas mszę świętą.

Po mszy wspólnie zasiedliśmy przy ognisku.


sobota, 6 września 2014

Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza

6 września b.r. został ogłoszony przez Prezydenta Polski - Bronisława Komorowskiego  NARODOWYM DNIEM CZYTANIA „TRYLOGII” SIENKIEWICZA.
Do akcji ogólnopolskiej włączyli się uczniowie klas II i klasy I a naszej szkoły.

Od wielu lat gimnazjaliści naszej szkoły biorą czynny udział w czytaniu dzieł wybitnych Polaków.
W tym roku wspólnie czytano fragmenty powieści Sienkiewicza.
Niewielu było w dziejach literatury polskiej pisarzy, którzy by tak jak Sienkiewicz potrafili odtworzyć dzieje narodu polskiego. Był bowiem Sienkiewicz nie tylko znawcą historii ,
ale i wybitnym pisarzem, który tworząc kreacje bohaterów potrafił zagrzewać do walki
i dodawać otuchy w złych czasach niewoli politycznej.

Tegoroczna akcja obejmowała:
- przygotowanie wystawy książek noblisty
- oglądanie prezentacji multimedialnej dotyczącej życia i działalności pisarza
- wysłuchanie listu otwartego Prezydenta Polski skierowanego do Polaków
- opracowanie okolicznościowych albumów
- wspólne głośne czytanie dzieł Sienkiewicza


 

W nastrojowej scenerii uczniowie przenieśli się w przeszłość, by razem z Kmicicem , czy panem Wołodyjowskim toczyć walkę o Polskę.

Głośne czytanie pozwoliło na zjednoczenie serc i dusz młodego i starszego pokolenia mieszkańców naszej Małej Ojczyzny.

Mariola Mróz

poniedziałek, 1 września 2014

Początek roku szkolnego 2014/2015

Pierwszy września i korytarze szkolne znowu zapełniły się uczniami.

W tym roku szkolnym jest nas więcej :)
Dwie grupy przedszkolaków, 15 klas w szkole podstawowej i 5 w gimnazjum.
Gwarno będzie na korytarzach w czasie przerw.

Dziś jeszcze bez lekcji.
Rano, o 9:00 rozpoczęliśmy mszą w kościele parafialnym. Mszy przewodniczył nowy proboszcz parafii Kłoczew, ksiądz Marek Kot.
Po mszy razem przeszliśmy do szkoły i na hali sportowej (nie zmieścilibyśmy się wszyscy na sali gimnastycznej :) ) obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez uczniów z klasy 2b gimnazjum, pod okiem pań Jolanty Mróz i Renaty Miłosz.


Początek był na wesoło.

 Julka Świtaj, w programie na żywo, rozmawiała z uczniami i pracownikami jednej z typowych szkół




Między wywiadami słuchaliśmy piosenek i wierszy


Na koniec, drugoklasiści przypomnieli nam, że 75 lat temu nie naszym rówieśnikom dane było z radością rozpocząć naukę w szkołach. 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa.

Pamięć poległym w czasie wojny uczciliśmy minutą ciszy.

Po uczniach, głos zabrał pan dyrektor, Antoni Całka.
Pan dyrektor mówił o talentach, które posiadamy i które powinniśmy pomnażać w trakcie roku szkolnego tak, aby w czerwcu z radością odebrać świadectwa ukończenia kolejnej klasy.

Głos zabrał także wójt Gminy Kłoczew, pan Zenon Stefanowski, który złożył nam wszystkim najlepsze życzenia na nowy rok szkolny.

Po części oficjalnej rozeszliśmy się do klas na spotkania z wychowawcami.


 


A od jutra.....